همانطور که می دانید کارتن ها در هنگام بسته بندی وسایل برای اسباب کشی ، اصلی ترین نقش را ایفا می کنند. اگرچه وسایل دیگری مانند چسب و نایلون حباب دار نیز برای این کار بسیار پرکاربرد اند. در هنگام چیدن وسایل در کارتن ها باید به این نکته توجه کنید که اگر این کار را درست انجام ندهید ، به احتمال خیلی زیاد وسایلتان آسیب می بینند. در این مطلب نکاتی را بررسی می کنیم که به ما کمک می کند تا آسیب های احتمالی ای که در هنگام حمل و نقل جعبه ها ممکن است اتفاق بیفتد را کاهش دهیم.

لیست محتویات هر کارتن را روی آن قید کنید !

در هنگام پر کردن هر کارتن ، نام تمام وسایلی که درونش قرار می دهید را روی آن بنویسید . برای این کار میتوانید از ماژیک هایی که سر پهنی دارند استفاده کنید تا نوشته تان به راحتی قابل دیدن باشد . فایده ی این کار را زمانی متوجه می شوید که می خواهید وسایل را بازکنید و نمیدانید چیزی که دنبالش می گردید را در کدام کارتن قرار دادید! پس انجام این کار را جدی بگیرید.

البته به این نکته هم توجه داشته باشید که لازم نیست در نوشتن لیست محتویات جعبه خیلی ریز شوید و صرفا نوشتن نام کلی وسایل کافی است. برای مثال اگر وسیله ی قیمیتی ای درون کارتن قرار داده باشید ، با نوشتن آن روی کارتن احتمال سرقت آن به مراتب بالاتر می رود. پس در هنگام نوشتن نام وسایل به این نکته دقت کنید که فقط خودتان قرار است از این نوشته ها ، برای پیدا کردن وسایلتان ، استفاده کنید و نیازی به توضیح اضافه ترنیست.

نوشتن لیست محتویات هر کارتن درهنگام اسباب کشی بسیار مفید است

به محتویات هر کارتن دقت کنید!

جعبه های بزرگ را تنها با کتاب و لوازم سنگینی مانند آن پر نکنید؛ زیرا حمل آن برای باربران بسیار مشکل خواهد بود. برای رعایت تعادل در وزن جعبه ها ، نیمی از آنها را با کتاب و اشیاء سنگین و نیم دیگر را با خرده ریز های دیگر پر کنید.در ضمن سعی کنید به وزن کارتن های بزرگتر بیشتر دقت کنید . زیرا ممکن است به دلیل حجم زیاد این کارتن ها ، مقدار زیادی بار درونشان قرار دهید و این از تحمل کاغذ کارتن خارج باشد و در حین جا به جایی پاره شود. نکته ی قابل توجه دیگر این است که بهتر است که وسایل سنگین را در کف کارتن ها قرار دهید و وسایل دیگر که سبک هستند را بر روی آنها قرار دهید. این کار باعث می شود که وسایل سبک تر ، بوسیله ی وسایل سنگین تر آسیب نبینند

همه ی وسایل را در یک کارتن نگذارید!

سعی کنید به وزن کارتن ها دقت کنید تا خیلی سنگین نشوند. اگر جعبه ای خیلی سنگین شد ، حتما روی خطوط تقارن وجه های آن چسب نواری پهن بچسبانید. این کار به افزایش استحکام آن ها کمک می کند. (ترجیحا برای تمام کارتن ها این کار را بکنید. هرچقدر استحکام جعبه ها کمتر بود ، تعداد بیشتری چسب به دیواره های آن بزنید تا محکم شوند.)

مراقب ظروف شکستنی خود باشید !

در هنگام بسته بندی ظروف و لوازم شکستنی ، بهتر است آن ها را درون کارتن های خودشان قراردهید . اما با توجه به اینکه نگهداری جعبه ی تمام وسایل ممکن نیست ، برای بسته بندی این وسایل ، حتما از کاغذ باطله یا فوم های مخصوص استفاده کنید به این صورت که کاغذ یا فوم های مخصوص را دور آنها جوری بپیچید که به هیچ وجه به صورت مستقیم با بقیه ی ظرف ها تماس نداشته باشند.البته برای این کار می توانید لباس ها و یا ملحفه های کهنه که میخواهید آن ها را دور بیندازید را تکه تکه کرده و از آن ها استفاده کنید . این کار تا حدودی نیاز به دقت دارد چون اگر جایی از وسایل توسط کاغذ یا فوم یا وسایلی از این دست پوشیده نشود ، در هنگام جا به جایی که کارتن تکان های شدیدی می خورد، ظروف به هم برخورد کرده و می شکنند. استفاده از کاغذ یا فوم ، باعث می شود که با وجود تکان های جعبه در زمان اسباب کشی ، برخورد ظروف به هم موجب شکسته شدن آنها نشود.

تور فوم لیوان مناسب برای بسته بندی ظروف در هنگام اسباب کشی
تور فوم لیوان کارتن مال

روی جعبه ی وسایل حساس به ضربه قید کنید که برای حمل آن باید احتیاط کرد

اگر وسیله ی حساسی در کارتن ها قرار می دهید که ممکن است در اثر ضربه آسیب ببیند حتما این موضوع را با علامت های مشخص یا یادداشت هایی که روی جعبه قرار می دهید به حمل کننده ی جعبه منتقل کنید. (جوری که کاملا قابل رویت باشد)

در هنگام نوشتن یادداشت روی کارتن ها ، حتما روی کارتن لوازم دم دسیتان نیز این موضوع را قید کنید. کارگران برخی از شرکت های باربری به این مطلب دقت می کنند و کارتن لوازم دم دستی تان را جایی قرار می دهند که راحت تر قابل دسترسی باشند.

می توانید از بر چسب علامت مخصوص برای هشدار وجود شکستنی در کارتن هم استفاده کنید
علامت شکستنی ؛ البته وجود این علامت روی کارتن ها ضروری نیست و می توان با ماژیک هم این مفهوم را روی کارتن ها نوشت.

سعی کنید محتویات هیچ یک از کارتن ها قابل رویت نباشند

اگر از کارتن موز یا کارتن هایی که سوراخهای به نسبت بزرگی دارند ؛برای بسته بندی استفاده می کنید ، حتما روی در و جلوی سوراخ های روی دیواره ی آن را جوری بپوشانید که محتویات درون آن قابل دیدن نباشد . در این صورت امکان اینکه بدون برداشتن در جعبه ، وسیله ای از آن برداشته شود کمتر می شود.

وجه زیرین جعبه ها را محکم کنید

با توجه به اینکه روی جعبه ی موز ( برای سالم ماندن موز ها ) سوراخ های زیادی وجود دارد اما این سوراخ ها ، در هنگام اسباب کشی ممکن است دردسر ساز شود ؛ سعی کنید تکه هایی از کارتن های محکم داشته باشید تا در کارتن هایی مثل جعبه موز ، زیر وسایل قرار دهید . این کار باعث محکم شدن جعبه ها و جلوگیری از افتادن وسایل می شود. لازم به ذکر است جعبه ی موز استحکام نسبتا خوبی دارد و به همین دلیل نیاز به چسب زدن به آن ها وجود ندارد.

کارتن های موز ، کارتن هایی مقاوم و ماندگار

چگونه وسایل الکتریکی را از ضربه حفظ کنیم؟

در صورتیکه به دلیل کمبود جا،مجبور شدید جعبه ی تلوزیون یا دستگاههای الکتریکی تان را دور بیندازید ، اصلا نگران نباشید ! تنها با رعایت چند نکته ی ساده می توانید در زمان اسباب کشی از آنها محافظت کنید. نکته ی اول این است که باید صفحه و بدنه ی تلوزیون یا وسایل الکتریکی را با فوم و یا نایلون حباب دار کاملا بپوشانید . چون هرچقدر هم که در هنگام حمل و نقل مراقب اینطور وسایل حساس باشید ، بازهم ممکن است چیزی به صفحه یا بدنه ان برخورد کند.

بعد از بسته شدن جعبه ها حتما در آن را چسب بزنید

حتما روی کارتن ها را با چسب نواری پهن محکم ببندید تا در حین اسباب کشی باز نشوند. این کار از خراب یا دزدیده شدن وسایل جلوگیری می کند.علاوه بر در کارتن ها ، سعی کنید گوشه ها و درب زیرین آن ها را هم یکبار دیگر با چسب محکم کنید . البته استفاده از چسب تنها به این موارد محدود نمی شود . اگر کارتن هایتان از استحکام کمتری برخوردارند ، برای افزایش استحکام آن ها ، روی نقاط ثقلشان چسب زنید. این کار تاثیر زیادی روی محکم شدن جعبه ها دارد. 

چسب زدن کارتن های سنگین  ، در هنگام بسته بندی ، به محکم شدن کارتن ها بسیار کمک می کند

چسب زدن جعبه ها نقش مهمی در افزایش استحکام آنها دارد


به فکر روزهای بعد از اسباب کشی هم باشید

تقریبا دو یا سه روز قبل از روز اسباب کشی ، نوبت آن می رسد که وسایل دم دستی تر را بسته بندی کنید . در این زمان ، حتما به این موضوع دقت کنید که احتمالا تا چند روز بعد از اسباب کشی این امکان وجود نداشته باشد که بتوانید تمام وسایلتان را باز کنید به همین دلیل باید تمام وسایلی را که حدس می زنید به آنها احتیاج پیدا خواهید کرد را در چند کارتن مشخص قرار دهید . این کار به شما کمک می کند که  بعد از جا به جایی به راحتی بتوانید این کارتن ها را از بین تعداد زیادی کارتن روی هم انباشته شده پیدا کنید و دیگر برای پیدا کردن یک وسیله ی خاص ، نیاز نیست تمام کارتن ها را بازکرده و باعث شلوغ تر شدن خانه و آسیب دیدن وسایل شوید.

منظور از لوازم ضروری ، وسایل شخصی و کاری ( مثل کتاب ها و جزوات و لوازم مورد نیاز ) ، وسایل ضروری آشپزخانه ، مواد شوینده و مواردی از این قبیل می باشد. 


 

یخچال ، پیانو و لوازم سنگین دیگر را چگونه جا به جا کنیم؟

وسایل بزرگ مثل پیانو، تلویزیون، یخچال ساید بای ساید و وسایل دیگر به روش های خاصی برای جابه جایی نیاز دارند که بهتر است آنها را به شرکت حمل و نقل بسپارید. وقتی دنبال شرکت می گردید بهتر است با دقت از آنها سؤال کنید که امکانات خاصی در اختیارتان می گذارند یا نه. معمولا نرخ حمل یخچال ساید بای ساید و پیانو جداگانه حساب می شود . از این گذشته باید دقت داشته باشید که  اشیائی که ابعاد بزرگتری دارند را ابتدا در وسیله نقلیه مریوط به حمل کالا قرار دهید . با اینکار می توانید در پایان از فضای بیشتری استفاده کنید.

برای جابجایی پیانو نکته اول این است که طبیعتا کسی نمی تواند آن را به تنهایی جا به جا کند و کاری ۲ یا ۳ نفره است . بعد از آماده شدن افراد مورد نظر ، باید  در ورودی را اندازه بگیرید و مطمئن شوید که از هر طرف دو یا سه سانت فاصله داشته باشد . اگر لازم است با پوشاندن پیانو با ورق های نایلونی و پلاستیکی حباب دار آن را بپوشانید تا در هنگام حمل آسیب نبیند .

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *