از آنجایی که اسباب کشی فقط به یک روز محدود نمی شود ، باید بیشتر مراقب بدن خود و اعضای خانواده تان باشید تا در اثر خستگی و فشار زمین گیر نشوید . یکی از سختی هایی که هر اسباب کشی به دنبال دارد ، حمل بار ها و وسایل سنگین است که باعث ایجاد عوارض و درد های مختلفی بخصوص در ناحیه ی ستون فقرات افراد شده و اگر به آن رسیدگی نشود ، ممکن است برای شخص مشکلات جدی ایجاد کند. در این مطلب راههایی را بررسی می کنیم که در طول اسباب کشی به شما کمک می کند از این عوارض در امان بمانید.

سعی کنید تا جای ممکن اجزای وسیله ی مورد نظر را از هم جدا کنید

اگر وسیله ای که میخواهید آن را حمل کنید ، از اجزای مختلفی مثل کشو و قفسه هایی تشکیل شده بود که قابل جدا سازی هستند ، تا جای ممکن آنها را از هم جدا کنید. در صورتیکه امکان جداسازی این بخش ها وجود نداشت ، حتما تمام در های آن را با چسب محکم ببندید تا در زمان حمل و نقل باز نشوند . این کار باعث کاهش خسارات در زمان حمل و نقل و راحتی حمل کننده ها می شود.

 

اجزای قابل جداشدن بار ها را قبل از جابجایی در بیاورید

بدنتان را آماده کنید

در روز هایی که درگیر مراحل اساب کشی هستید ، هرچقدر هم که بخواهید از دیگران کمک بگیرید یا کار ها را به کارگران متخصص بسپارید ، باز هم بعضی از کار ها ی سنگین به عهده ی خودتان است چون اکثر این افرادی که برای کمک می آیند ، صرفا در روز اسباب کشی حضور دارند و در هنگام حمل و نقل بار ها قبل یا بعد از اسباب کشی کنار شما و خانواده تان نخواهند بود. همان طور که می دانید در فعالیت های بدنی اینچنینی ، بیشترین فشار نیز بر روی ستون فقراتتان خواهد بود و باید یاد آوری کنیم که جبران آسیب های وارد شده به ستون فقرات معمولا بسیار دشوار است . از طرفی هر زمانی که می خواهید فعالیت بدنی شدیدی انجام دهید، بدن شما به آن عکس العمل نشان می‌دهد، بهترین کار این است که قبل از انجام کارهای سنگین بدن خود را آماده و گرم کنید تا از آسیب های جسمی ای که ممکن است پیش بیاید جلوگیری کنید.

از ابزار های مخصوص استفاده کنید

هنگامی که شما در حال جابجایی بار های سنگین هستید، مهم ترین کاری که باید بکنید ، این است که وسایل را محکم بگیرید .برای این کار می توانید دستکش‌های قدیمی گرد و غبار گرفته باغبانی خود را بردارید. بیشتر دستکش‌های کاری که وجود دارند ، به خوبی اصطکاک دست شما و جسمی که آن را گرفته اید را بالا برده و باعث می شود احتمال افتادن وسیله از دستتان کمتر شود . از طرفی برای هر سایز دست نیز قابل تنظیم هستند و  در اطراف قسمت‌های حساس دست پارچه مقاوم و پد های مخصوصی دارند که از دستان شما مراقبت می کنند.

بندهای چرمی و کش‌های جابجایی برای کاهش فشار در مناطق مستعد آسیب در بدن مانند کمر، شانه‌ها و زانو طراحی شده‌اند. البته ما همچنان توصیه نمی کنیم  وسایل بسیار سنگین را جابجا کنید که به این کش‌ها نیازی پیدا کنید. اما اگر مجبور به این کار شدید، حتما ست کامل این بند ها و قرقره ها را تهیه کرده و با توجه به دستورالعمل استفاده ای که در بسته بندیشان قرار دارد ، آن ها را به کار بگیرید.

روش اصولی برداشتن بار های سنگین

هرچقدر هم که بخواهید از بلند کردن اجسام سنگین اجتناب کنید ، گاهی اوقات مجبور می شوید این کار را انجام دهید . پس بهتراست راهی پیدا کنید که  آسیب های وارد شده به ستون فقرات شما را تا جای ممکن کاهش دهد. به این منظور پیشنهاد می کنیم ، کارهای زیر را حتما انجام دهید:

  • قبل از بلند کردن وسایل ، بدن خود را با نرمش های ساده ، گرم کنید . اگر حس کردید که جسم مورد نظر سنگین تر از توان شماست ، برای جابجایی آن از دیگران هم کمک بخواهید. البته در صورتیکه کسی برای کمک تان حضور ندارد، بهتراست بجای آنکه وسیله ها را بلند کنید، آنها را روی زمین بکشید.
  • در هنگام بلند کردن اجسام بهتراست رو به روی خود را نگاه کنید . بیشتر افراد هنگام بلند کردن اجسام سنگین ، به سمت پایین و یا خود جسم نگاه می کنند و با این کار باعث آسیب دیدن گردن و ستون فقرات خود می شوند .
  • سعی کنید تمام نیرویتان را بر روی عضلات بدن بیاندازید البته نه عضلاتی مانند فک و دهان ! بعضی از افراد هنگام بلند کردن بار های سنگین دندان های خود را محکم به هم فشار می دهند که این کار نیز اشتباه بوده و موجب ایجاد درد یا آسیب دیدن دندان ها و لثه شان می شود .
  • روش صحیح  بلند کردن اجسام از روی زمین در تصویر زیر نشان داده شده است . این نکته را به خاطر داشته باشید که برای بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین به هیچ عنوان خم نشوید! بلکه ابتدا بنشینید و سپس جسم را برداشته و طوری بلند شوید که ستون فقراتتان با زمین زاویه ی ۹۰ درجه بسازد.
  • برای تغییر جهت خود یا چرخیدن از پاهای خود استفاده کنید و کمر و بدن خود را نچرخانید. برای چرخیدن گامهای کوچک و آرام بردارید. دقت داشته باشید که هنگام برداشتن گام، شانه و لگن را همزمان به آن سمت ببرید و چرخش از کمرتان نباشد که باعث آسیب دیدن ستون فقرات تان شود.
  • هیچگاه جسم را بالاتر از شانه های خود قرار ندهید، همچنین آرنج های خود را صاف نکنید . زیرا در این حالت ها نیروی مضاعفی به شما وارد می شود.

لازم به ذکر است که شما باید توضیحات داده شده برای بلند کردن اجسام را برای اجسام خیلی سبک نیز رعایت کنید. زیرا وضعیت غلط ستون فقرات هنگام بلند کردن حتی یک لیوان نیز میتواند فشار زیادی را به مفاصل و عضلات شما وارد کند.

هنگام بلند کردن اجسام سنگین مراقب ستون فقرات خود باشید

لباس مناسب بپوشید

برای روز اسباب کشی ، لباس راحت و آزادی را انتخاب کنید که در طول انجام کارهای سنگین اذیتتان نکند. این لباس باید جوری باشد که خنک بوده و خراب یا کثیف شدنش برایتان اهمیت زیادی نداشته باشد . در غیر اینصورت باید استرس ناشی از خراب شدن لباستان را نیز به همراه فکر ها و دغدغه های دیگری که طبیعتا در آن روز وجود دارند ، تحمل کنید.

 

هوای بدنتان را داشته باشید

از آنجایی که در روز اسباب کشی ، کار های بسیار زیاد و سنگینی دارید ، ممکن است کمی نسبت به نیاز های بدنتان غافل شوید . در این صورت هرچند ممکن است در همان لحظه احساس بدی نداشته باشید ، اما ممکن است بعد از سرد شدن بدنتان تازه علائم آسیب دیدگی ناشی از خستگی و کار زیاد را حس کنید و در این صورت احتمالا تا چند روز نمی توانید کاری انجام دهید و هم شما و هم خانواده تان مجبورید در همان شرایط نابسامان خانه زندگی کنید. پس برای بهتر پیش رفتن کارها باید مواردی را رعایت کنید.

به هر حال جابجا کردن وسایل به هر دلیلی فعالیتی فیزیکی است و تقلای فیزیکی نیاز به آب و انرژی دارد. تعریق حاصل از انجام کار های زیاد و سنگین اهمیت نوشیدن آب را برای شما بیشتر هم می کند. پس در حین کار حتما توجه داشته باشید که به میزان کافی آب بنوشید تا سوخت و ساز بدنتان دچار مشکل نشود.

از طرفی اهمیت خوردن غذا هم که به منظور تامین انرژی فعالیت های فیزیکی ضروری است ،بر هیچ کسی پوشیده نیست .گرسنه بودن در هنگام انجام کار های سنگین ، همچنین می‌تواند باعث از دست دادن تمرکز شود و  میزان اشتباهتان را بیشتر کند و باعث وارد شدن خسارات جدی به وسایل منزل و حتی خودتان شود. از طرفی گرسنه بودن ، می تواند روی خلق و خوی تک تک اعضای خانواده نیز تاثیر بگذارد و اخلاق تمام افراد را تند تر کند. همچنین افراد در هنگام گرسنگی معمولا صبر کمتری هم دارند. تمام این عوامل باعث می شود که هماهنگی بین افرادی که در حال کار هستند از بین رفته و حتی بینشان کدورت و دعوا هم پیش بیاورد. پس برای جلوگیری از تمام این مسائل ، به فکر تدارک یک وعده غذای سالم و مقوی و چند خوراکی به عنوان میان وعده برای این روز باشید و البته تا جای ممکن ، هر زمان که احساس گرسنگی کردید ، خوردن آن را به تاخیر نیندازید .

چندین جعبه را باهم بلند نکنید

اگر میخواهید برای بالارفتن سرعت کار هنگام حمل بار ها ، چند وسیله را روی هم قرار دهید ، سعی کنید تعداد آنها جوری باشد که جلوی پای خود را راحت ببینید و فشار زیادی به کمرتان وارد نشود. در ضمن بهتر است در هنگام بلند کردن اجسام سنگین ، با خودتان رو راست باشید ! اگر حس می کنید وسایل مورد نظر برایتان سنگین است ، بهتر است از همان ابتدا ، تا جایی که ممکن است آن را به بخش های کوچکتر تقسیم کرده و یا از فرد دیگری برای این کار کمک بگیرید. بعضی افراد علی رغم احساس سنگینی ای که هنگام حمل بار دارند ، بر جا به جا کردن آن وسیله اصرار می ورزند و این باعث می شود که یا خودشان آسیب ببینند و یا به دلیل اینکه کنترل جعبه یا بار مورد نظر برایشان سخت است ، به آن آسیب وارد کرده و از نظر اقتصادی هزینه ی اضافی تولید می کنند. پس اگر در وهله ی اول سلامتی و بعد سالم ماندن وسایل برایتان اهمیت دارد، در انتخاب وزنی که می توانید تحمل کنید با خودتان رو راست باشید !

تعداد زیادی وسیله را باهم حمل نکنید

 

 

 

 

1 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *