در خانه ی همه ی ما اشیائی وجود دارند که به دلیل کاربرد و یا شکلی که دارند ، به شدت ظریف و شکننده بوده و با کمترین ضربه ای احتمال شکستن آن ها وجود دارد.به عنوان نمونه از این لوازم می توان ظروف آشپزخانه و وسایل تزئینی مختلف از جمله مجسمه ها و یا ظروف تزئینی را نام برد. این وسایل تا وقتی که درون کمد و کابینت و یا سر جایشان باشند ، از ایمنی خوبی برخوردارند . اما مشکل از آنجا شروع می شود که قرار است آن ها را درون کارتن قرار دهید و به جای دیگری منتقل کنید. اگر دقت و تجربه ی کافی نداشته باشید ، به احتمال زیاد این دست وسایل شکستنی تان درون کارتن ها از بین خواهند رفت و این باعث وارد شدن خسارت مالی به شما می شود. پس خواندن این مطلب را جدی بگیرید!

 

چطور ظرف های شکستنی آشپزخانه را از مراحل اسباب کشی سالم عبور بدهیم؟

در آشپزخانه ظروف و وسایل متنوعی وجود دارد که وجه مشترک بخش زیادی از این ظروف ، شکننده و حساس بودن آن ها در برابر ضربه می باشد. پس برای بسته بندی وسایل آشپزخانه ، باید بیشتر دقت به کار برد. برای بسته بندی این دست از لوازم آشپزخانه ، در صورتی که کارتن های اولیه ی ظرف ها را نگه داشته اید ، ترجیحا از همان برای بسته بندی ظرف ها استفاده کنید . به این ترتیب که ابتدا ظرف ها را درون آن ها چید و سپس کارتن های کوچک را در یک کارتن بزرگتر ، در کنارهم ، قرار دهید. زمانی که در حال چیدن وسایل درون کارتن بزرگتر هستید ، به این نکته دقت کنید که کارتن وسایل شکستنی آشپزخانه نباید خیلی سنگین شوند. زیرا در این صورت ، احتمال آسیب دیدن آن ها به مراتب بیشتر می شود.البته بهتر است برای افزایش استحکام کف کارتن ، تکه کارتن دیگری را در کف آن قرار دهید تا راحت تر بتواند وزن باری که درونش قرار گرفته را تحمل کند. اندازه ی پیشنهادی ما برای کارتنی که قرار است ظروف بسته بندی شده تان را در آن قرار دهید ، کارتن هایی با اندازه ی متوسط است. به این دلیل که در این صورت ، حتی زمانی که جعبه پر باشد هم وزن خیلی زیادی پیدا نخواهد کرد و احتمال رها شدن یا آسیب دیدن آن به مراتب کاهش پیدا می کند.

برای محافظت از ظروف آشپزخانه در برابر شکستن در هنگام جا به جایی ، می توان از کاغذ باطله ، روزنامه ، نایلون حباب دار ، ورقه های فومی ، تور های فومی یا حتی پارچه ها و حوله هایی که قدیمی شده اند و دیگر قابل استفاده نیستند ، استفاده کنیم.روش کار به این صورت است که هرکدام از این وسایل که راحت تر در دسترستان بود را یکی یکی دور ظروف می پیچیم تا تمام سطح آن را فرا بگیرد. دقت کنید که هیچ جایی از ظروف ، بدون پوشش باقی نماند زیرا این مسئله باعث افزایش خطر برخورد و در نتیجه آسیب دیدن ظرف مورد نظرتان می شود. پس از پیچیده شدن ظرف ها ، بهتراست لایه ی محافظ آنها را با چسب محکم کنیم تا مطمئن باشیم باز یا شل نمی شود. البته به دلیل وجود مواد شیمیایی و سرب در چاپ نوشته های روزنامه ، توصیه می شود از آن ها برای بسته بندی ظروف شکستنی و علی الخصوص ظرف های مخصوص غذا خوری استفاده نکنید. پس از تکمیل فراایند بسته بندی هم بهتر است زمانی که میخواهید ظروف محافظت شده را درون کارتن بپیچید ، بهتر است در بین آن ها ، از جدا کننده های مخصوص استفاده کنید. اما در صورتی که به این جدا کننده ها دسترسی ندارید ، می توانید از پارچه های کهنه تر نیز برای این کار استفاده کنید که اثر ضربه های ناشی از تکان خوردن جعبه ها را خنثی کند

در هنگام بسته بندی لوازم شکستنی که شکل خاصی مانند پایه، دسته و پیچ و خم دارند، دقت کنید تمام سطحش را با روزنامه باطله یا نایلون حباب دار خوب بپوشانید.این کار از آسیب دیدن قسمت های خاص ظرف جلوگیری می کند.داخل فنجان یا لیوان ها را نیز حتماً با کاغذ یا فوم پر کنید و برای جلوگیری از ایجاد برخورد ، تقسیم کننده یا پارچه در بین آن ها استفاده کنید.

نکته ی قابل توجه دیگر هم این است که لوازم شکستنی را جوری درون کارتن، جعبه پلاستیکی یا چوبی بچینید که داخل جعبه فضای خالی کمی هم وجود داشته باشد. در صورتی که این مسئله را رعایت نکنید ، ظروف داخل کارتن بر اثر جابه جایی و برخورد وسایل شکستنی ، می شکنند. برای ایجاد ایمنی بهتر می توانید این فضای خالی را با پارچه، فوم یا کاغذ پر کنید. علاوه بر این  توجه داشته باشید که حتما به وسیله ی ماژیک و یا چسباندن برچسب های مخصوص روی جعبه ، به فرد حمل کننده اطلاع بدهید که باید احتیاط کند .

پس از تکمیل بسته بندی ظروف آشپزخانه در جعبه ، به این موضوع هم توجه کنید که کارتن های حاوی ظروف و لوازم شکستنی نباید زیر کارتن های دیگر قرار بیرند. پس در طول اسباب کشی ، جوری مدیریت کنید که این کارتن ها روی کارتن های محتوی وسایل دیگر که از استحکام بهتری نیز برخوردارند ، قرار بگیرند.

برای بسته بندی ظروف شکستنی آشپزخانه باید با دقت عمل کرد

یک راه حل نو برای محافظت از مجسمه های تزئینی و ظریف

همچنین اگر مجسمه های تزئینی و یا وسایل ظریف شکستنی دارید و نگران آسیب دیدن آن ها در حین حمل و نقل هستید باید در نظر داشته باشید که یکی از بهترین مکان ها برای بسته بندی و نگهداری آنها در طول مدت اسباب کشی ، بین لباس هایی است که درون کشو ها یا چمدانتان چیده اید . البته باید دقت کنید که اطراف وسیله ی مورد نظرتان را کاملا با لباس و یا پارچه پرکنید ، جوری که مطمئن باشید در صورت ایجاد برخورد های احتمالی در هنگام جا به جایی ، اطراف وسیله خالی نشود .

همان طور که احتمالا حدس می زنید نرمی لباس ها موجب خنثی شدن ضربه های ایجاد شده در حین حمل و نقل می شود و فضای محدودی که چمدان و یا کشو در اختیارتان می گذارد باعث می شود که پارچه ها براثر تکان هایی که احتمالا پیش می آید ، تکان نخورد و درست مثل زمانی که آن ها را چیده اید ، بصورت متراکم باقی بمانند تا بتوانند از وسیله ی تزئینی مورد نظرتان محافظت کنند . به این ترتیب وسیله ی ظریفتان به راحتی و با آرامش به خانه ی جدید منتقل می شود و احتمال اینکه آسیب ببیند به مراتب کاهش می یابد.

مجسمه های تزئینی و شکستنی به مراقبت بیشتری در هنگام جابه جایی نیاز دارد

لوستر و چراغ های تزئینی را چگونه بسته بندی کنیم؟

لوستر ها یکی از اصلی ترین لوازم تزئینی اکثر خانه ها به شمار می روند . این وسایل به دلیل داشتن لامپ های کوچک و بزرگ ، قطعات مختلف بلور و فلز ، آویزها و سایر قطعات که شکستنی و حساس می باشند ، ظرافت های خاصی دارند که در صورت بی توجهی به آن ها در هنگام بسته بندی و جا به جایی ، ممکن است جوری آسیب ببینند که دیگر قابل استفاده نباشند.

در هنگام بسته بندی لوستر و چراغهای تزئینی ، سعی کنید ابتدا تا جایی که امکان دارد ، قسمت های جدایی پذیر آنها را جدا کنید . در محله ی بعد ، هر قسمت را جداگانه با استفاده از روزنامه ، لباس یا پلاستیک های حبابدار مخصوص حمل و نقل ، بسته بندی کرده و سپس در جعبه ای سالم که از استحکام آن اطمینان ایجاد کرده اید ، قرار دهید . البته بهتر است لامپ ها را درون جعبه های کوچک مخصوص خودشان قرار دهید یا به خوبی توسط کاغذ باطله ، پارچه و یا تور فوم آن ها را پوشانده و در کارتن کنارهم قرار دهید. البته توجه داشته باشید که حتما فضای خالی بین لامپ ها را جوری با کاغذ باطله یا پارچه پر کنید که مطمئن باشید هیچ برخوردی با یکدیگر پیدا نمی کنند.

برای بسته بندی بدنه ی اصلی آن نیز باید دقت کنید که اگر بدنه اصلی از شیشه یا بلور باشد از پلاستیک های حباب دار برای بسته بندی و پوشش محافظتی آن استفاده کنید. همچنین تک تک شاخه های آن را جداگانه با پلاستیک حباب دار بپوشانید. سپس آن را به آرامی درون جعبه ای که با اندازه ی بدنه ی اصلی لوستر تان متناسب است ، قرار دهید. البته بهتر است کف جعبه از قبل باید با کاغذ و پارچه پوشیده شده باشد. پر شدن فضای خالی اطراف لوستر از اهمیت بالایی برخوردار است. روی لوستر نیز به همین ترتیب باید با پارچه نرم پوشیده شود. درب جعبه را ببندید و آن را برچسب گذاری کنید تا کارگران و افراد هنگام حمل جعبه بدانند که یک وسیله شکستنی و حساس را جابجا می کنند تا مراقبت بیشتری داشته باشند.

لوستر یکی از وسایل تزئینی اکثر خانه هاست که باید به خوبی از آن مراقبت کرد

 

چگونه از تابلو ها در برابر ضربه محافظت کنیم؟

برای محافظت از تابلو های نقاشی ، آینه و یا قاب عکس هایی که در خانه وجود دارد ، بهتر است چند وسیله را به همراه داشته باشید . یکی از این وسایل که باعث محافظت از تابلو ها می شود ، جعبه های مقوایی ای است که معمولا تابلو ها یا قاب های عکس در هنگام خرید ، درون آنها قرار دارد.در صورتی که این جعبه ها را نگه داشته اید ترجیحا از همان کارتن ها استفاده کنید و در غیر اینصورت می توانید از شرکت های فروشنده ی کارتن بخواهید با توجه به جنس و اندازه ی قاب و یا تابلوی مد نظرتان ، جعبه ی مورد نظر را برایتان فراهم کنند. در صورتی که امکان تهیه ی جعبه برایتان وجود نداشت ، می توانید از کاغذ های بسته بندی نرم ، ورقه های فوم ، و یا پلاستیک های حبابدار استفاده کرده و تمام سطح تابلو و یا آینه ی تان را با آن پوشانده و آن ها را در برابر آسیب های احتمالی حفظ کنید.

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *