احتمالا مدتی است که درگیر فراهم کردن مقدمات اسباب کشی و بسته بندی وسایل منزل هستید و با این وجود هرچه به روز موعود نزدیکتر می شوید ، سرعت عمل و نگرانیتان نیز بیشتر می شود. در این مطلب بررسی می کنیم که در روز اسباب کشی ، باید چه کارهایی انجام دهیم که سختی ها را تا جای ممکن کاهش دهیم و این روز را به خوبی پشت سر بگذاریم.

چه زمانی برای اسباب کشی مناسب است ؟

البته این زمان با توجه به شریط کاری شما یا شهر و محله ای که خانه ی فعلی و خانه ی جدیدتان در آن قرار دارد ، متغیر است اما چند نکته ی کلی در این زمینه وجود دارد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم. ابتدا باید بررسی کنید که با توجه به شرایط کاری یا تحصیلیتان ، چه روزی را می توانید از محل کار یا تحصیل مرخصی بگیرید و کاملا در اختیار خانواده باشید. چون فرایند اسباب کشی به اندازه ی کافی از شما انرژی می گیرد و احتمالا نمیتوانید قبل یا بعد از آن کاری انجام دهید.اگر تصمیم دارید آخر هفته را برای این کار درنظر بگیرید ، باید به این نکته هم توجه کنید که احتمالا خانواده های زیادی با شما هم نظر خواهند بود و شما باید از زمان بیشتری قبل از روز مد نظرتان برای هماهنگی با باربری اقدام کنید

در حالت کلی بهترین ساعت برای اسباب کشی ، صبح زود می باشد. به این ترتیب این فرصت را در اختیار خودتان قرار می دهید که شب را به خوبی استراحت کرده و برای یک روز سخت اما شیرین آمده شوید. دلیل دیگر این انتخاب این است که معمولا صبح ها ، خیابان ها خلوت تر است و علاوه بر آن هوا خنکی خوبی دارد و حتی در فصل های گرم سال هم معمولا گرمای اذیت کننده ای وجود ندارد. از این گذشته احتمالا کار جا به جایی تا ظهر به اتمام می رسد و شما فرصت دارید تا ادامه ی روز را به انجام کارهای لازم و جابه جایی وسایل بپردازید تا هر چه سریعتر بتوانید وسایل خانه جدیدتان را بچینید و زندگیتان به روال عادی برگردد. اگر صبح را برای این کار انتخاب کردید ، دقت داشته باشید که در جریان اسباب کشی ، تا جای ممکن سر و صدای عجیبی ایجاد نکنید که مزاحم خواب همسایه ها شود . البته  از طرفی  باید الگوی ترافیکی محله ی فعلی و جدیدتان را نیز بررسی کنید . برای مثال اگر  در حوالی خانه ی فعلی یا خانه ی جدیدتان مدرسه ای وجود داشته باشد ، مجبورید زمان اسباب کشی تان را جوری تنظیم کنید تا خانواده هایی که برای رساندن فرزندشان آمده اند برگشته باشند و ترافیک آن محل کاهش پیدا کرده باشد.

اساب کشی در روزهای برفی و بارانی هم شما را با مشکلات زیادی رو به رو می کند. تا جای ممکن سعی کنید اگر متوجه شدید در روز یا ساعت مد نظرتان هوا برفی یا بارانی است ، با اتوبار طرف قرارداد تان هماهنگ کنید تا روز یا ساعت اسباب کشی تان را به بعد از بارندگی و خشک شدن زمین موکول کنید. دلیل این مسئله هم این است که در این روزها جاده ها و خیابان ها لغزنده است و در شهر ها ترافیک های سختی ایجاد می شود. از این گذشته کارگران به هر حال مجبورند در هنگام انتقال وسایل به ماشین حمل بار ، ابتدا آن ها را روی زمین قرار داده و سپس به درون ماشین منتقل کنند و همین موضوع ، باعث خراب یا کثیف شدن وسایل شما می شود و ممکن است متضرر شوید . پس اگر در فصل یا شهری هستید که احتمال بارندگی در آن زیاد است حتما آب و هوا را چک کنید.

برای حمل وسایلتان اتوبار مناسب انتخاب کنید

 

به یاد داشته باشید که حتی در صورتی که کلیه لوازم شما به بهترین شکل ممکن بسته بندی و آماده شده باشند، هم ممکن است در طول مسیر هر اتفاقی بیفتد . به همین دلیل استفاده از این بیمه در هنگام اسباب کشی ضروری است. مهمترین ویژگی اتوبار مناسب برای حمل وسایل منزل ، این است که متعهد شود تا وسایل شما را دربرابر هرگونه آسیب احتمالی در زمان حمل و نقل بیمه کند. این خطرات می تواندشامل تصادف ماشین ، سقوط و یا واژگونی وسیله ی نقلیه ی حمل کننده یا حتی سقوط وسایل از دست کارگران اعزام شده و آسیب هایی که ممکن است توسط آنها به وسایل وارد شود ، باشد .

معمولا در شرکت های باربری معتبر ، تیم مشاوره ای وجود دارد که شما را راهنمایی می کند تا بتوانید  بیمه ی مورد نیازتان را پیدا کنید . این مشاوره می‌تواند شامل مواردی ازقبیل توضیح نحوه انجام کار، تعیین خودرو ی باربری مناسب و متناسب با نوع و حجم بار، ارائه تعرفه‌های موجود و برآورد هزینه‌ای که باید مشتری برای این کار در نظر بگیرد و مواردی از این دست شود.

نکته ی بعدی ای که باید در انتخاب باربری مناسب به آن توجه کنید ، وجود کادر متخصص برای حمل و نقل وسایل می باشد . شاید انجام خدمات حمل ساده به نظر بیاید، ولی حرفه ای بودن کارگران تاثیر زیادی در سالم ماندن وسایل در هنگام حمل و نقل و کاهش آسیب های احتمالی دارد . حتی حرفه‌ای بودن راننده خودرو حمل بار نیز بسیار مهم است . همچنین راننده باید ملزم به رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی باشد.
بعد از بسته بندی مناسب،اتوبار خوب مهمترین بخش روز اسباب کشی است

انتخاب اتوبار مهمترین کار برای روز اسباب کشی می باشد.


بسته بندی وسایل ضروری را تا قبل از رسیدن ماشین حمل کننده به پایان برسانید

. این نکته را به خاطر داشته باشید که  با ورود کارگران به خانه ی شما در روز اسباب کشی ، دیگر زمان بسته بندی وسایل به پایان می رسد . در صورتی که  هنوز تعدادی از وسایل شما خارج از کارتن ها ی باقی مانده باشد ، احتمال آسیب دیدن یا گم شدن آنها خیلی زیاد می شود. چون کارگران به سرعت وسایل را دسته بندی و حمل می کنند و این باعث می شود وسایلی که به صورت ایمن و با دقت بسته بندی نشده اند در معرض آسیب بیشتری قرار بگیرد . پس تمام تلاش خودتان را بکنید که در آن زمان کاری برایتان باقی نماند.

جعبه های بسته بندی شده وسایل تا قبل از روز اسباب کشی
بهتر است تا قبل از اینکه کارگران وارد خانه شوند ، بسته بندی وسایل تمام شده باشد و فقط لوازم ضروری بیرون مانده باشد.

 

چند نکته ی طلایی در رابطه با بسته بندی وسایل در کارتن ها

 

در حین اسباب کشی مراقب وسایل قیمتی و مدارک خود باشید

مدارک و اسناد و اشیای قیمتی خود ( مثل طلا ، زیور آلات ، کلید ها و … ) را به هیچ عنوان درون کارتن ها نگذارید زیرا ممکن است به هر دلیلی گم شوند ( حتی اگر روی کارتن از این مدارک نامی نبرده باشید ) .قبل از رسیدن روز اسباب کشی ، حتما آنها را در کیف کوچکی گذاشته و به یکی از اعضای خانواده بسپارید که همراه خود داشته باشد.

کیف مخصوص نگهداری مدارک در روز اسباب کشی
در این روز حتما مدارک خود را در کیفی بگذارید و همراه خودتان حمل کنید.

در صورت امکان مقداری خوراکی و نوشیدنی آماده کنید

معمولا تا قبل از اسباب کشی ، مواد غذایی یا بسته بندی شده اند و یا به خانه ی دیگری منتقل می شوند تا از فاسد شدن در دمای محیط در امان بمانند پس عملا مواد غذایی زیادی در خانه باقی نمی ماند و از طرفی هم شما و هم کارگرانی که برای کمک به شما آمده اند ، برای فعالیت به آب و مواد غذایی ای که انرژی مصرفیشان را تامین میکنند نیاز دارید . پس بهتر است برای این روز ، مواد غذایی مشخصی از قبیل کیک یا بیسکوییت ، آب خنک ، شربت و چایی آماده کنید . این کار علاوه بر اینکه برای خودتان مفید خواهد بود ، باعث کمک به کارگرانی که در روز اسباب کشی به شما کمک می کنند شده و همچنین موجب افزایش بازدهی آنها نیز می شود .

خوراکی مخصوص روز اسباب کشی

تا جاییکه ممکن است سعی کنید خوراکی و نوشیدنی مخصوصی برای روز اسباب کشی آماده کنید

 

عجله نداشته باشید

بعد از جا به جایی کامل وسایل و رفتن کارگران و ماشین حمل بار ، برای باز کردن یا جا به جا کردن وسایل عجله نداشته باشید ! همانطور که قبلا هم به آن اشاره کردیم ، در هنگام بسته بندی وسایل منزل درون کارتن ها ، وسایل ضروری آشپزخانه و یا لوازم مورد نیاز خودتان را در کارتن های مشخصی قرار دهید که در این زمان ، صرفا همان کارتن ها را باز کنید و از وسایل دم دستی استفاده کنید . سعی کنید زمانی که کارگران در حال آوردن وسایل به درون خانه ی جدید هستند ، یک نفر از اعضای خانواده تان در آنجا حضور داشته باشد و کارگران را جوری راهنمایی کند که وسایل به شکل مرتب چیده شوند تا در صورتی که مجبور شدید چند روز آن ها را همان جا باقی بگذارید آسیب نبینند . علاوه بر این فرد مورد نظر باید بداند که لوازم شخصیتان را در کدام کارتن قرار داده اید که جوری مدیریت کند تا این کارتن ها را در دسترس قرار دهند .

 

برای بچه ها برنامه داشته باشید

با توجه به سختی و سنگینی کار اسباب کشی ، بهتر است برای بچه ها برنامه ای بریزید تا از روز قبل به خانه ی اقوام یا آشنایان بروند و در حین اسباب کشی در خانه نباشند . زیرا حضور بچه های کوچک هم برای خودتان دردسر ایجاد می کند و شما را محدود می کند و هم باعث می شود آن ها اذیت شوند و حوصله شان سر برود. پس جوری برنامه ریزی کنید تا کودکانتان به جایی بروند که احساس راحتی می کنند و خاطره ی خوبی از روز اسباب کشی داشته باشند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *