در هنگام اسباب کشی ، بسته بندی باید با توجه به ویژگی های خاصی که هر وسیله دارد انجام بگیرد. یکی از وسایلی که بسته بندی آنها به شرایط خاصی نیاز دارد ، لباس ها و پارچه های درون منزل است که عموما اگر درون کارتن قرار بگیرند ، به احتمال زیاد کثیف می شوند و پس از اسباب کشی بلافاصله قابل استفاده نیستند. برای محافظت از آنها بهتراست ، راههای زیر را امتحان کنید:

بهترین مکان کشوها هستند

در صورتیکه از طبقه های کشویی برای نگهداری لباس و وسایل استفاده می کنید ، همان کشوها بهترین مکان برای بسته بندی لباس ، چادر ، پارچه های درون منزل و بطور کلی وسایلی را که می دانیم به دلیل تکان های کشو هنگام حمل و نقل آسیب نمی بینند ، هستند. برای این کار ابتدا لباس ها و وسایل را درون کشو بچینید ( جوریکه کشو ها خیلی سنگین نشوند ) و سپس در آن را با چسب نواری پهن ، محکم ببندید.توجه کنید که هرچقدر محتویات کشو ها زیادتر باشد ، باید از تعداد بیشتری نوار چسب برای بستن آنها استفاده کرد .این کار به این دلیل انجام می شود که از باز شدن کشو ها در هنگام حمل و نقل و بیرون ریختن وسایل از آن جلوگیری شود.

 

استفاده بهتر از کمدهای کشو دار در اسباب کشی

کمد های کشو دار میتوانند مکان خوبی برای قراردادن لباسها در اسباب کشی باشند.

 

لباس های مجلسی را کجا بگذاریم؟

در کمد هر خانه ای لباس هایی است که نمیتوان شستشو و اتو زدن آنها را درخانه انجام داد و به همین دلیل باید بیشتر از آنها مراقبت کرد . یکی از چالش هایی که در اسباب کشی ها وجود دارد ، بسته بندی این لباس های مهم است بصورتیکه هزینه ی شستشو و اتوی دوباره را به خانواده تحمیل نکند. اگر به این مشکل برخوردید می توانید از کارتن های مخصوص حمل لباس ها استفاده کنید.این کارتن ها در انواع مختلف خوابیده و ایستاده وجود دارند و این امکان را فراهم می کنند تا بتوانید لباسها را جوری آویزان یا پهن کنید که چروک و یا خراب نشوند. 

آویز لباس های مجلسی
لباس مجلسی را باید در جایی قرار داد که از چروک و خراب شدن در امان باشند.

چمدان ها فقط برای مسافرت استفاده نمی شوند!

علاوه بر مسافرت ، در هنگام اسباب کشی نیز می توانید برای بسته بندی لباس ها و پارچه های مختلف درون منزل ،  از چمدان های خالی تان استفاده کنید. شما می توانید برای محافظت از لباس و یا پارچه هایی که چروک شدنشان برایتان خیلی اهمیت ندارد در برابر کثیف شدن در حین اسباب کشی ، آن ها را درون چمدان های خالی تان قرار دهید و به این ترتیب از فضای خالی داخل چمدان نیز بهترین استفاده را ببرید.

همچنین اگر مجسمه های تزئینی و یا وسایل ظریف شکستنی دارید و نگران آسیب دیدن آن ها در حین حمل و نقل هستید باید در نظر داشته باشید که یکی از بهترین مکان ها برای بسته بندی و نگهداری آنها در طول مدت اسباب کشی ، بین لباس هایی است که درون کشو ها یا چمدانتان چیده اید . البته باید دقت کنید که اطراف وسیله ی مورد نظرتان را کاملا با لباس و یا پارچه پرکنید ، جوری که مطمئن باشید در صورت ایجاد برخورد های احتمالی در هنگام جا به جایی ، اطراف وسیله خالی نشود .

همان طور که احتمالا حدس می زنید نرمی لباس ها موجب خنثی شدن ضربه های ایجاد شده در حین حمل و نقل می شود و فضای محدودی که چمدان و یا کشو در اختیارتان می گذارد باعث می شود که پارچه ها براثر تکان هایی که احتمالا پیش می آید ، تکان نخورد و درست مثل زمانی که آن ها را چیده اید ، بصورت متراکم باقی بمانند تا بتوانند از وسیله ی مورد نظرتان محافظت کنند . به این ترتیب وسیله ی ظریفتان به راحتی و با آرامش به خانه ی جدید منتقل می شود و احتمال اینکه آسیب ببیند به مراتب کاهش می یابد.

کفش هایمان را کجا بگذاریم؟

در هنگام بسته بندی کفش ها ، ابتدا صادقانه بررسی کنید که کدام یک از آن ها را استفاده می کنید و کدام را نه؟ اگر کفشی دیگر برایتان قابل استفاده نیست اما هنوز آن را نگه داشته اید ، اسباب کشی بهترین فرصت برای دور انداختن این دست وسایل است.می توانید آن ها را دور بیندازید یا در صورتی که هنوز نسبتا سالم باشند به مراکز خیریه اهدا کنید.

در قدم بعد ، شما باید به نوع ، ظرافت و کاربری کفش ها دقت کنید. مسلما اهمیتی که کفش مهمانی پاشنه بلندتان که احتمالا به قیمت بالایی هم خریداری شده دارد ، کفش کتانی دم دستی شما برایتان ندارد. پس نیاز است نسبت به هرکدام ، متناسب با اهمیت و فضایی که دارند اقداماتی را انجام دهیم. برای بسته بندی کفش های مهم تر ، بهتر است از جعبه ی کفش استفاده کنید تا فشار ناشی از وزن کفش های دیگر و تکان های جعبه را کنترل کند. البته کفش های کم اهمیت تر را می توان در یک کارتن و کنارهم بسته بندی کرد که در ادامه به بررسی آن ها می پردازیم.

حال برای اینکه کفش هایی که قرار است درون کارتن کنار یکدیگر قرار بگیرند، تغییر شکل ندهند می توانید از جوراب هایتان استفاده کنید. به این ترتیب که هر جفت جوراب را به شکل رول شده درون کفشتان قرار دهید تا فضای داخلی آن پرشود. البته در با توجه به سایز و مدل کفش ، ممکن است به بیشتر از یک جفت جوراب برای این کار نیاز باشد.البته در صورتیکه جوراب ها را قبلا بسته بندی کردید و دیگر امکان استفاده از آن ها وجود ندارد ، می توانید کیسه های پلاستیکی را فشرده کرده و به جای جوراب از آن ها استفاده کنید.

کفش ها معمولا اولین چیزهایی نیستند که انسان بعد از اسباب کشی به آن ها نیاز پیدا می کنند.به همین دلیل معمولا دم دست قرار نمی گیرند. اما با این وجود باید بررسی کنید که در هفته های بعد از اسباب کشی چه جاهایی خواهید رفت و به چه کفش هایی نیاز دارید. پس از بررسی این کفش ها را در یکی از کارتن هایی که لوازم دم دستی تان را قرار داده اید بسته بندی کنید تا در زمان مقرر ، به راحتی در دسترس باشد.

چگونه از کثیف شدن خوشخواب هنگام حمل و نقل جلوگیری کنیم؟

با توجه به بزرگ بودن خوشخواب ها و رنگ رشن روکش پارچه ایشان ، بسته بندی آنها بطوریکه تمام سطح آن پوشیده باشد کار سختی است و معمولا در جریان اسباب کشی کثیف می شوند. با این وجود شما می توانید با استفاده از کاور مخصوص خوشخواب و یا سلفون های پهنی که مخصوص اسباب کشی هستند ، از آنها دربرابر آسیب دیدن یا کثیف شدن محافظت کنید.

خوشخواب های پارچه ای
بتوجه به اینکه شستشوی خوشخواب ها به سختی انجام می شود ، باید در حمل و نقل آنها دقت کرد

رختخواب ها را چطور بسته بندی کنیم ؟

در خانه ی اکثر خانواده های ایرانی ای که به سنت ها تا حدودی پایبند هستند ، تعداد زیادی رختخواب وجود دارد که تنها در بعضی روزها مورد استفاده قرار می گیرند. برای حمل و نقل این موارد می توانید از بقچه های زیپ دار سایز خیلی بزرگ استفاده کنید و رختخوابها را دسته دسته درون آنها بچینید. توجه داشته باشید که بعد از بستن زیپ بقچه ها ، حتما دور آنها را با پارچه محکمی ببندید تا علاوه بر آسانتر شدن حمل و نقل آنها ،  مقاومتشان دربرابر پاره شدن نیز بیشتر شود.

بقچه های پارچه ای مناسب برای بسته بندی رختخواب و لباس
بقچه های پارچه ای برای نگهداری انواع پارچه به کمکتان می آید

چگونه از چروک یا خراب شدن پرده ها جلوگیری کنیم؟

پرده ها جزء آن دسته از پارچه هایی هستند که به دلیل شکل و ظرفتشان ، معمولا این امکان وجود ندارد که در خانه و توسط ماشین های لباسشویی خانگی شسته شوند. پس باید تا جای ممکن جوری از آن ها مراقبت کنیم که بعد از اسباب کشی ، خیلی به شستشو و اتو کشی نیاز نداشته باشند. برای اینکه پرده ها، نورگیرها و والون ها چروک نشوند، می توانید آن ها را به همراه لباس های آویز در جعبه های مخصوص آویز دار قرار دهید. در صورت نداشتن چنین جعبه ای ، می توانید پرده را جوری تا کنید که کمترین خط تا روی آن ایجاد شود . سپس این اجزا را در پارچه های ساده پوشانده و در جعبه اندازه متوسط قرار دهید. دقت کنید که جعبه ی مورد نظرتان جوری باشد که به پرده فشاری وارد نشود چون این مسئله باعث ایجاد چروک می شود. لازم به ذکر است با توجه به اینکه جعبه ی حاوی پرده ، به دلیل اینکه کاملا پر نشده ، از جعبه های دیگر آسیب پذیر تر است و نباید روی آن کارتن دیگری قرار بگیرد

این نکته را هم به خاطر داشته باشید که گیره ها و ابزار دیگر نگهداری پرده را حتما در کنار هم و در یک کیسه قرار داده و ترجیحا درون کارتن پرده قرار دهید تا در هنگام باز کردن وسایل و نصب پرده ها ، در دسترس باشند و در شلوغی های اسباب کشی گم نشوند.

راهکار هایی برای اینکه فرش ها بعد از اسباب کشی به شستشو نیاز نداشته باشند!

اگر قصد دارید قبل از رفتن به خانه ی جدید فرشهایتان را بشویید ، حتما به یاد داشته باشید زمان تحویل را جوری تنظیم کنید که  مطمئن باشید در آن زمان به خانه ی جدید منتقل شده اید تا در زمان اسباب کشی نیازی به حمل دوباره ی آنها نداشته باشید.

اما اگر قصد ندارید فرش هایتان را بشویید ، آن ها را لوله کرده و از کاور های مخصوص فرش استفاده کنید تا در حین اساب کشی ، روی فرش ها لکه و کثیفی ایجاد نشود. بهتر است قبل از رسیدن کارگر ها ، تمام فرش ها را جمع کرده و کاور مخصوص فرش را دور آن پیچیده باشید تا فرشتان بر اثر رفت و آمد آنها و اتفاقات تصادفی ای که پیش می آید آسیب نبیند.

کاور فرش بهترین گزینه برای محافظت از فرش های شما در هنگام اسباب کشی

کاور های فرش کارتن مال

 

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *