جعبه های کارتنی ، با توجه به شرایط محیطی ای که درآن استفاده می شوند ، روشی که برای حمل و نقل آنها به کار گرفته می شود ، کالایی که درونشان قرار می گیرد و کاربرد هایی که دارند ، دارای انواع مختلفی هستند . هر کدام از آن ها ویژگی ها و طراحی های خاصی دارند که به آنها برای بهتر انجام شدن وظیفه ای که برایشان در نظر گرفته شده و بهبود کاربرد شان ، کمک می کند. این مقاله به شما کمک می کند که ویژگی های هر مدل کارتن را بشناسید و با دقت بیشتری کارتن مد نظرتان را انتخاب کنید.

ضخامت کارتن مورد نظر باید چقدر باشد تا برای ما بهترین کاربرد را داشته باشد؟

ضخامت  مورد نیاز برای ورق کارتن و چند لایه بودن آن را وزن ، شکل و یا ویژگی های محصولی که در داخل آن قرار می گیرد و البته محیطی که قرار است در آن مورد استفاده قرار بگیرد ، تعیین میکند . ورقه های کارتن معمولا بصورت دو لا،سه لا،پنج لا و ….تولید می شوند. در هنگام اقدام برای تهیه ی کارتن باید با توجه به کاربرد جعبه در فرآیند جا به جایی ، به ویژگی هایی که مورد نیازمان است توجه کنیم و با توجه به این ویژگی ها ، مناسب ترین کارتن را برای کار مورد نظرمان انتخاب کنیم .

کارتن دو لایه

کارتن دو لایه شامل یک ورق کاغذ صاف و یک ورقه چین دار میباشد که اصطلاحا در صنعت کارتن سازی به آن سینگل فیس می گویند . ورق سینگل فیس یا کارتن یک رو ، به دلیل استحکام کمی که دارد ، نمی تواند مستقیما برای جعبه سازی استفاده شود . بیشترین کاربرد این ورقه ها ، استفاده به عنوان ضربه گیر در داخل بسته بندی هاست که به عنوان یک نمونه از آن می توان به کاغذهای چین دار سفید رنگ که داخل جعبه بیسکوییت به کار میرود یا کفپوش یکبار مصرف سالنهای صنعتی اشاره کرد.

ضخامت کارتنی که انتخاب می کنید در کیفیت کاربرد شان بسیار موثر است

کارتن سه لایه

ورق های سه لایه شامل دولایه صاف در بیرون و یک لایه چین دار ( زیگزاگی ) در میان آن دو است که به صورت ساندویچ در کنار هم قرار می گیرند. لایه چین دار داخلی که به آن فلوت نیز گفته می شود ، بر اساس ضخامت چین ها و  یا ارتفاع گام های آن به دسته های مختلفی طبقه بندی می شود . هر چه ارتفاع این گام ها بیشتر باشد ، استحکام کارتن هم افزایش می یابد . این فلوت ها بر اساس ارتفاع گام هایشان ، به دسته های E و A , B , C تقسیم  می شوند که در این دسته بندی ، فلوت A  با ارتفاع ۵ میلیمتر دارای بیشترین ارتفاع گام و درنتیجه بالاترین ضخامت و استحکام بوده و ارتفاع گام دسته های دیگر به همین ترتیب کاهش می یابد .

علاوه بر این ، جنس مقوای استفاده شده در لایه های مختلف کارتن نیز در استحکام  و کیفیت کارتن موثر می باشد .برای مثال اگر لایه داخلی (چین دار) از جنس کاغذ فلوتینگ ساخته شده باشد ، استحکام فشاری کارتن افزایش می یابد و اگر لایه بیرونی از جنس کاغذ کرافت ساخته شود ، استحکام کششی کارتن بیشتر می شود . بدیهی است که هر چه ضخامت مقوا های به کار رفته ، برحسب گرم بر متر مربع ، بیشتر باشد کیفیت کارتن نیز به همان اندازه افزایش می یابد.

این کارتن بسته به نوع و جنس فلوت و لاینر آن کاربرد های مختلفی می تواند داشته باشد. کارتن های سه لایه ، در ساخت انواع کارتن اسباب کشی ، پستی ، بسته بندی محصولات تولیدی در صنایع مختلف که به کارتن های به نسبت محکم تری نیاز دارند ، کاربرد دارد . لازم به ذکر است که تقریبا ۸۰% کارتن های مورد استفاده از کارتن های سه لایه تشکیل شده است و و تنها بخش کوچکی از تولیدات کارتن ، از مدل های پنج یا دو لایه استفاده می کنند.

کارتن پنج لایه

کارتن پنج لایه ، از سه لایه کاغذ صاف و دو لایه فلوت ساخته می شود . هر چه تعداد لایه ها ی ورق کارتن بیشتر باشد ، استحکام و مقاومت آن نیز افزایش یافته و در نهایت جعبه با کیفیت بهتر و محکم تری از آن ساخته می شود که مسلما میتواند وزن بیشتری را تحمل کند. از این مدل در  مرغداری ها، بسته بندی قطعات صنعتی، کارتن صنایع دستی، ظروف شکستنی، تقسیم کننده ی  لوازم آرایشی، صنایع غذایی و نوشیدنی ، صنایع آرایشی و دارویی و … استفاده می شود.

انواع جعبه های کارتن و کاربرد های آن

جعبه های قفسه ای و کاربرد آن ها

جعبه های باز قفسه ای نوعی از انواع جعبه های کارتنی هستند که بیشتر در قفسه های خوار و بار فروشی و فروشگاه های مواد غذایی آنها را می بینیم. شرکت های تولید کننده ی مواد غذایی ، از این جعبه ها استفاده می کنند تا در کنار اینکه به خوبی از محصولشان نگهداری می شود ، بتوانند آن را در معرض نمایش دیگران نیز قرار دهند . این سبک از جعبه ها در اندازه ها و انواع متفاوتی یافت می شوند پس شما می توانید با توجه به اندازه و نوع محصولات ، بهترین جعبه را انتخاب کنید. استفاده از این جعبه ها بخصوص در زمانی که چند محصول با قیمت های متفاوت روی یک قفسه قرار دارندگزینه ی خوبی است چون به شما این امکان را می دهد که این تفاوت قیمت را بهتر نشان دهید

جعبه های بایگانی وانباری و کاربرد آن ها

این نوع کارتن ها برای بایگانی و انبار کردن اسناد و مدارک یا وسایل شخصی برای یک مدت طولانی طراحی شده اند. و به همین دلیل غالباً به صورت یک جعبه مقوایی و درپوش مجزا  عرضه می شوند. گرچه می توان آن ها را به صورت یک تکه نیز تولید کرد. کارتن های بایگانی ، معمولا از ورقه های سه لایه ساخته می شوند که علی رغم استحکام بالایی که در برابر تحمل وزن سنگین دارند ، برای خریدار آن ، قیمت به صرفه ای هم تمام می شود. این جعبه ها هم در سایز های مختلف در بازار موجود هستند. جعبه ی موز و جعبه هایی مشابه آن از این دسته می باشند.

یکی از پر کاربرد ترین نوع جعبه ها ، جعبه های مخصوص انبار کردن وسایل هستند که معمولا درب آن ها بصورت مجزا قرار دارد.

جعبه های قفل دار و کاربرد آن ها

با توجه به اینکه این جعبه ها، بسیار محکم و سبک هستند ،معمولا برای حمل اشیاء ریز و کوچکتر  و همچنین ارسال محموله های پستی از آنها استفاده می شود.

پر کاربرد ترین نوع جعبه ها ، جعبه های بسته بندی

کارتن بسته بندی رایج ترین نوع کارتن است و بیشتر در بخش صنعتی و یا در هنگام اسباب کشی استفاده می شود. طول، عرض و عمق این جعبه ها را می توان  بر اساس سفارش مشتری متناسب با محصول و کارایی مورد نظرساخت . لایه های شیاردار و راه راه این کارتن ها به محافظت بیشتر محصولات کمک می کند. در کنار همه ی این ها، در صورت تمایل ، می توانید لوگو و شعار شرکتتان را نیز روی آن ها چاپ کنید تا بتوانید از این راه ، برای شرکتتان تبلیغ هم بکنید .

کارتن های بسته بندی برای اسباب کشی و یا جا به جایی وسایل مورد نظر مناسب هستند

کارتن های پیتزایی و کاربرد آن ها

اشتباه نکنید ! این کارتن ها فقط برای پیتزا نیستند! در واقع ، از این سبک جعبه ها بیشتر به عنوان بسته های پستی استفاده می شود. البته برای تولید جعبه ی پیتزا و سایر فست فود و خوراکی ها هم مورد استفاده قرار می گیرند که برای این کار ، باید از سازمان بهداشت مجوز گرفت. این جعبه ها را هم می توان با توجه به نیاز مشتری در اندازه ها و ضخامت های مختلف تولید کرد.

جعبه های پیتزایی مناسب برای انواع بسته های پستی

جعبه های پاکتی یا Overlap و کاربرد آن ها

درب این جعبه ها ، از دو فلاپ تشکیل شده است که در هنگام بسته شدن جعبه کاملا روی هم قرار می گیرند. این سبک از طراحی منجر به افزایش استحکام و قدرت جعبه های مقوایی می شود و به ما این امکان را می دهد که  از ایمن بودن محصولات و وسایل سنگین اطمینان بیشتری داشته باشیم. از این گذشته میدانیم که هر چقدر تعداد درز های جعبه بیشتر باشد، امکان باز شدن آن نیز بیشتر می شود . در نتیجه در هنگام حمل و نقل ، علاوه بر اینکه باید بیشتر تلاش کنیم که از محکم بسته شدن درز ها اطمینان حاصل کنیم، در هنگام جا به جایی هم باید بیشتر احتیاط کنیم . اما  طراحی درب این مدل جعبه ها باعث می شود که بعد از اینکه وسایل مورد نظر را درونشان قرار دادیم ، زمانی که می خواهیم درب آن را ببندیم ، تنها یک درز آن باز باشد که به راحتی و با میزان چسب کمتری نسبت به سایر جعبه ها بسته می شود . این ویژگی در رابطه با سطح زیرین جعبه ها از اهمیت بیشتری برخوردار است. زیرا در این جعبه ها ، برخلاف مدل های دیگر ، حداقل دو لایه کارتن به طور کامل سطح زیرین جعبه را می پوشانند و این باعث افزایش استحکام کف کارتن و بالارفتن میزان وزنی که می تواند تحمل کند می شود .

کارتن های پاکتی که طراحی شکل درب هایشان استحکام بیشتری برایشان ایجاد می کند

کارتن دایکاتی و کاربرد آن ها

به انواعی از کارتن ها که شکل آن ها مشابه شکل کارتن های معمولی که در جاهای مختلف مورد استفاده قرار می گیرند ، نیست گفته می شود که برای ساخت این نوع از کارتن ها باید از دستگاه دایکات استفاده کنیم. این دستگاه ها ، کارتن های سه لایه یا پنج لایه را به شکل ورقه هایی با اندازه ی مشخص دریافت کرده و آن ها را ابتدا با دستگاه خط کش برش، برش زده و سپس در مکان های مشخص شده ، خط تا های مورد نیاز را می اندازند . سپس دستگاه چاپ را جوری تنظیم می کنند که طرح مورد ننظر به درستی و در جا های مناسب چاپ شود . در مرحله ی آخر تنها کافی است جاهای مورد نظر را با کاتر ببرند و با توجه به خط تا ها ، جعبه ی دلخواهمان ساخته شود. شما می توانید برای سفارش کارتن دایکاتی که مد نظر دارید به این لینک مراجعه کنید.

کارتن های دایکاتی با توجه به سلیقه و نیاز شما تولید می شوند

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *